Praca jako Lakiernik samochodowy

Cassi Shira
2 min readFeb 20, 2024

Lakiernik samochodowy to specjalista zajmujący się naprawą i odnawianiem powłoki lakierniczej na pojazdach. Ich praca obejmuje usuwanie zadrapań, wgnieceń, korozji, a także malowanie i ochronę lakieru. Poniżej przedstawiam kilka aspektów związanych z pracą lakiernika samochodowego:

Obowiązki lakiernika samochodowego:

  1. Przygotowanie powierzchni: Lakiernik samochodowy musi dokładnie ocenić stan powierzchni i przygotować ją do malowania. To obejmuje usuwanie rdzy, szlifowanie, wypełnianie ubytków i szlifowanie.
  2. Dobór koloru: Lakiernik musi dopasować kolor nowej powłoki do oryginalnego lakieru pojazdu. Często wymaga to mieszania różnych pigmentów, aby uzyskać dokładny odcień.
  3. Aplikacja farby: Lakiernik jest odpowiedzialny za precyzyjne nanoszenie farby na pojazd, zwykle przy użyciu pistoletu natryskowego. To wymaga umiejętności kontrolowania ciśnienia i kierunku aplikacji.
  4. Lakierowanie: Po nałożeniu farby lakiernik musi zadbać o proces utwardzania i suszenia lakieru w odpowiednich warunkach, aby uzyskać trwałą i estetyczną powłokę.
  5. Odtwarzanie wzorów i efektów specjalnych: W niektórych przypadkach lakiernik musi odtworzyć wzory lub efekty specjalne, takie jak metaliczne lub perłowe wykończenia, aby zrównać powłokę z resztą pojazdu.
  6. Naprawy elementów plastikowych: Oprócz metalu, lakiernik może zajmować się również naprawami i malowaniem elementów plastikowych, takich jak zderzaki czy obudowy lusterek.

Umiejętności wymagane od lakiernika samochodowego:

  1. Precyzja: Praca za granicą Lakiernik musi pracować precyzyjnie, szczególnie podczas mieszania kolorów i nanoszenia farby.
  2. Umiejętności techniczne: Zrozumienie procesu malowania, korzystanie z narzędzi i maszyn lakierniczych to kluczowe umiejętności.
  3. Kreatywność: W przypadku naprawy elementów oryginalnych, lakiernik może potrzebować kreatywności do odtworzenia wzoru czy efektu.
  4. Znajomość materiałów: Zrozumienie różnych typów farb, lakierów, podkładów i innych materiałów lakierniczych jest niezbędne.
  5. Cierpliwość: Proces lakierowania może być czasochłonny, a lakiernik musi być cierpliwy i dokładny, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
  6. Umiejętności interpersonalne: W przypadku pracy w warsztacie samochodowym, umiejętność współpracy z innymi członkami zespołu może być istotna.

Jak zostać lakiernikiem samochodowym:

  1. Edukacja i szkolenie: Niektórzy lakiernicy zdobywają umiejętności poprzez praktykę i szkolenia w zakładzie pracy, podczas gdy inni uczą się na specjalnych kursach lakiernictwa.
  2. Praktyka zawodowa: Zdobycie doświadczenia praktycznego jest kluczowe. Pracując jako asystent lub praktykant pod okiem doświadczonego lakiernika, można rozwijać umiejętności praktyczne.
  3. Certyfikacja: W niektórych regionach certyfikaty lub licencje mogą być wymagane do wykonywania pracy lakiernika samochodowego.
  4. Aktualizacja umiejętności: Z uwagi na rozwój technologii i nowych materiałów, lakiernicy powinni być gotowi aktualizować swoje umiejętności i śledzić nowe trendy w dziedzinie lakiernictwa.

Lakiernik samochodowy pełni kluczową rolę w przywracaniu pojazdom ich estetyki i ochrony przed korozją. Ich umiejętności są cenione zarówno w zakładach naprawczych, jak i w nowoczesnych salonach samochodowych.